دیزل ژنراتور چیست و چه کاربردی دارد؟

دیزل ژنراتور یا مولد برق دیزل، ترکیبی است از موتور دیزل ژنراتور، ژنراتور و متعلقات فرعی چون شاسی، اطاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم کنترلی که به صورت اتوماتیک ولتاژ خروجی ژنراتور را تنظیم میکند، سیستم استارت دستی و اتوماتیک که به منظور تولید برق استفاده می گردد.

دیزل ژنراتور ها در دو دسته کاربردی قرار می گیرند، دسته ای که تنها جهت تامین برق اضطراری می باشند و دسته ای دیگر که از ژنراتور به عنوان تامین کننده اصلی برق یا در معنای عامیانه دائم کار مورد استفاده قرار می گیرد. نصب دیزل ژنراتور به عنوان برق اضطراری در مراکزی مرسوم است که قطعی برق مجموعه را با خسارت های مالی و گاهاً جانی مواجه می سازد همچون بیمارستان ها، مراکز تجاری، آزمایشگاه های تخصصی، اداره جات دولتی و غیره. در بعضی از مجموعه ها تامین برق مصرفی از طریق شبکه سراسری برق امکان پذیر نیست و یا مستلزم هزینه های بسیار بالایی می باشد در این مجموعه ها از ژنراتور برق به صورت دائم کار استفاده می گردد.

استفاده از دیزل ژنراتور در کاربرد های ذکر شده در بالا با وجود چالش هایی که خواهد داشت می تواند در بعضی از موارد تا درصد بالایی هزینه ها و خسارات را در هر مجموعه کاهش دهد.

اجزای اصلی دیزل ژنراتور

 •  شاسی
 • اطاقک پوشاننده
 • عایق های صدا
 • سیستم های کنترل
 • قطع کننده های اضطراری مدار
 • سیستم مولد گرما
 • سیستم استارت اتومات و دینام

درباره دیزل ژنراتور بیشتر بدانید

مولد های برق در مقیاس های توانی پایین جهت تامین بار های محلی در مراکزی که از شبکه سراسری برق رسانی فاصله دارند یا به دلایل فنی و اقتصادی استفاده از برق شبکه را امکان پذیر نمی دانند مورد استفاده قرار می گیرند. ژنراتور های دیزل که از سوخت گازوئیل به عنوان عامل محرکه استفاده می کنند  از جمله مرسوم ترین مولد های به کار گرفته شده در این زمینه می باشند. این ژنراتور ها متشکل از یک موتور دیزل به عنوان محرک ژنراتور و یک ژنراتور سنکرون که با موتور کوپل شده است می باشد. متناسب با شرایط به کارگیری متعلقات دیگری به این مجموعه اضافه می گردد:

متعلقات و اجزای دیزل ژنراتور

 • شاسی (سازه ای که موتور و ژنراتور کوپل شده بر روی آن قرار می گیرد)
 • اطاقک پوشاننده (محفظه ای که به جهت محافظت از دستگاه و کاهش صدا در نظر گرفته می شود)
 • تابلو فرمان (این تابلو بر روی دستگاه قرار می گیرد که شامل نمایشگر های وضعیت دمای آب، فشار روغن، میزان کارکرد ژنراتور، ولتاژ و جریان خروجی ژنراتور، استارت و دیگر فرمان های مجموعه موتور و ژنراتور  می شود.)
 • تابلو اتوماتیک مجهز به ATS (این تابلو در مواردی که نیاز باشد فرمان استارت و کنترل وضعیت ژنراتور به صورت اتوماتیک صورت گیرد مورد استفاده قرار می گیرد)

استفاده از دیزل ژنراتور ها در موارد خاص می تواند صرفه جویی قابل توجهی برای مراکز مختلف داشته باشد. فرض کنید در مجموعه از مواد بسیار گران قیمت در سردخانه ها نگهداری گردد با توجه به قطعی های برقی که اخیراً متوجه آن بودیم این مساله می تواند بسیار کارگشا باشد. در مواردی نیز این مسائل از بعد جانی ضرورت پیدا می کند به طور مثال در بیمارستان ها یا مراکز خدمات رسانی پر رفت و آمد.

بکارگیری دیزل ژنراتور ها در کارخانجات و مراکز تولیدی

کمبود منابع آبی در کشور نیروگاه های حرارتی را با مشکل تولید برق مواجه کرده است. عدم ایجاد ظرفیت های نیروگاهی جدید به اندازه مصرف برق موجب شده است تا نگرانی ها در مورد تامین برق پایدار در سال آینده از هم اکنون شروع شود طوری که صنایع با مصرف مگاواتی برق به اجبار باید در طرح ذخیره عملیاتی تابستان آینده شرکت کرده و خاموشی های اجباری را تجربه کنند.

موضوع دیگر اینکه بیشترین هزینه ای که صنایع و کارخانجات جهت برق مصرفی پرداخت می نمایند بابت ساعات اوج مصرف برق است. جایگزینی دیزل ژنراتور در این ساعات می تواند کاهش شدیدی در هزینه برق مصرفی مجموعه ها داشته باشد.

طبقه بندی موتور ژنراتورها

موتور ژنراتورها بر اساس معیارهای مختلفی طبقه بندی می شوند. در زیر طبقه بندی موتور ژنراتورها براساس 3نوع  آورده شده است:

انواع موتور دیزل ژنراتورها براساس سوخت مصرفی

 • موتور ژنراتو های گازوئیل سوز(diesel gensets)
 • موتور ژنراتور های گازسوز (Gas gensets )
 • موتور ژنراتور های دوگانه سوز (dual fuel gensets)

 

انواع موتور دیزل ژنراتورها بر اساس نوع برق خروجی:

 • دیزل ژنراتور تک فاز (Single Phase)
 • دیزل ژنراتور سه فاز (Three Phase)

 

انواع موتور دیزل ژنراتورها بر اساس نوع سیستم خنک کننده :

دیزل ژنراتور آب خنک (Water Cooling)
دیزل ژنراتور هوا خنک (Air Cooling)

انواع ژنراتور

1. جریان مستقیم (DC)

این نوع ژنراتور از کموتاتورها برای تولید جریان مستقیم استفاده می کند، یعنی خروجی خود دستگاه، میدان آهن ربایی آن را تامین می کند. بعضی از ژنراتورهای DC از منبع جداگانه ایی برای تولید جریان مستقیم تغذیه می شوند.

ژنراتور هموپلار

یک دیسک یا سیلندر رسانای الکتریکی که در صفحه ی عمود بر میدان مغناطیسی استاتیک به طور یکنواخت می چرخد، ژنراتور هموپلار را تشکیل می دهد. این ژنراتور به عنوان یک مولد تک قطبی، ژنراتور غیر حلقوی، دینام دیسکی یا دیسک فارادی نیز شناخته شده است. در حالت مدل های نمایشی کوچک، ولتاژ آن بیش از چند ولت نیست. اما در ژنراتورهای تحقیقاتی بزرگ توانایی تولید صدها ولت را نیز دارد. حتی بعضی از سیستم ها با داشتن چندین مولد سری می توانند ولتاژ بزرگتری تولید کنند. با اینکه این ژنراتورها می توانند جریان الکتریکی فوق العاده ایی تولید کنند اما استفاده نمی شوند.

2. جریان متناوب (AC)

ژنراتور القایی

ژنراتورهای القایی توسط چرخش مکانیکی روتور خود و ایجاد لغزش منفی به کار گرفته می شوند. این AC معمولا به عنوان مولد و بدون هیچگونه تغییر داخلی کار می کند.

ژنراتورهای القایی در نیروگاه هایی مینی هیدرو، توربین های بادی  یا در کاهش جریان های فشار زیاد به فشار پایین استفاده می شود. زیرا این ژنراتورها انرژی را از طریق کنترل های نسبتا ساده بازیابی می کنند. میدان مغناطیسی چرخان در این ژنراتورها از طریق مدار استاتور تامین می شود بنابراین به مدار تحریک کننده احتیاج ندارند. از طرف دیگر ، چون  در فرکانس شبکه متصل شده به صورت ذاتی کار می کنند، از تجهیزات کنترل سرعت در آنها استفاده نمی شود. یک ژنراتور القایی باید با ولتاژ پیشرو تحریک شود. این کار معمولا با اتصال به یک شبکه الکتریکی یا استفاده از خازن های تصحیح فاز انجام می شود.

ژنراتور الکتریکی خطی

ژنراتور الکتریکی خطی توسط یک آهنربا کشویی از طریق یک شیر برقی- یک قرقره سیم مسی به عقب و جلو حرکت می کند. با هر بار عبور آهنربا از آن توسط قانون القایی فارادی یک جریان متناوب در حلقه های سیم القا می شود. این ژنراتور در چراغ قوه فارادی به کار برده می شود. از نوع بزرگتر آن در طرح های موج قوی استفاده می شود.

انواع دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور ها به طور کلی بر حسب کاربرد به دسته های زیر تقسیم می شوند:

دیزل ژنراتور استندبای یا اضطراری (Standby Diesel Generator)

ژنراتور اضطراری زمانی استفاده می شود که برق شبکه قطع میشود. در این مواقع، دیزل ژنراتور اضطراری به عنوان یک پشتیبان  به مدار وارد می شود و به طور موقت و با حداکثر توان برق مورد نیاز را تامین می کند. مانند تامین برق اضطراری بیمارستان ها.

دیزل ژنراتور پرایم (Prime Diesel Generator)

این نوع ژنراتورها برای کار در مدت زمان بیشتری طراحی شده اند. ویژگی این دیزل ژنراتور لود ثابت با توان کمتر از 75% می باشد. مثلا زمانیکه تعداد دفعات قطعی برق شهر زیاد است یا در مناطقی مانند معادن و کمپ ها که باید به طور پیوسته از ژنراتور استفاده گردد.

دیزل ژنراتور دائم کار (Continuous Diesel Generator)

برای استفاده دائم مانند تامین برق دائمی دیتاسنترها از مولدهای دائم یا کانتینیوس  استفاده می شود.

 بهترین دیزل ژنراتور

تفاوت بین انواع برند دیزل ژنراتور به قدرت موتور ، حجم و تعداد سیلندرها بستگی دارد. در بین برندهای موجود این دستگاه ، مدل های اروپایی از کیفیت بی نظیری نسبت به انواع دیگر برخوردار هستند. ژنراتورهای دیزلی چینی و ایرانی نیز با کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب در سطح بازار جهانی موجود می باشند.

برند دیزل ژنراتور ولوو پنتا سوئد (Volvo Penta)

ولوو پنتا ساخت سوئد و آلمان است. اگر به دنبال تنوع قدرت موتور در دیزل ژنراتور هستید، دیزل ژنراتورهای ولوو پنتا بهترین انتخاب هستند. بازه قدرت موتور دستگاه های این برند بین 88 تا 655 کیلووات متغییر است. کاربرد این نوع دستگاه ها در محیط های تجاری، ساختمانی و صنعتی است.

دیزل ژنراتور کاترپیلار آمریکا (Caterpillar)

بی شک دیزل ژنراتور کاتریپلار آمریکا از بهترین دیزل ژنراتور ها است. محصولات این برند به دلیل میزان قدرت بالا در صنایع بزرگ با فشار کاری بالا استفاده می شود. دامنه قدرت موتور دیزل کاترپیلار بین 300 تا 8000 کیلووات است. این نوع دیزل ژنراتور نسبتا گران است.

دیزل ژنراتور پرکینز انگلیس (Perkins)

محصولات این برند ساخت انگلیس است. قدرت موتور دیزلی پرکینز بین 8 تا 2000 کیلو وات است. سرعت زیاد از مزیت اصلی موتورهای دیزلی پرکینز است. هر چقدر سرعت در دیزل ژنراتور بیشتر باشد کارایی موتور بیشتر می شود. این موتور در رده بندی کیفیت بعد از برند کاترپیلار قرار می گیرد. به دلیل دسترسی آسان به قطعات یدکی این دیزل ژنراتور، بسیار پرطرفدار است.

برند دیزل ژنراتور ایویکو ایتالیا (Iveco)

ایوکو یک شرکت ایتالیایی است که انواع خودروهای تجاری، موتورهای دیزلی و ژنراتورها را تولید می کند. از لحاظ اقتصادی محصولات این شرکت با کیفیت و مقرون به صرفه هستند.

ژنراتور کامینز آمریکا (Cummins)

این برند بهترین دیزل ژنراتور و از گرانترین آن است . از مزایای ژنراتور کامینز آمریکا می توان به عمر و دوام طولانی اشاره کرد. قدرت بالای موتورهای محصولات این برند (تقریبا 3000 کیلووات) باعث شده تا از آنها در صنایع بزرگ استفاده شود. درحال حاضر نمایندگی های این شرکت در سه کشور انگلستان، هند و چین فعالیت دارند.

دیزل ژنراتور لوول چین (Lovol)

از با سابقه ترین شرکت های چینی که با برندهای معروف جهان رقابت می کند. این شرکت، دیزل ژنراتورها را با کیفیت و قیمت قابل قبول در سراسر جهان تولید و عرضه می کند. دیزل ژنراتور لوول برای صنایع کوچک و مصارف خانگی قابل استفاده است.

برند مشهور بنز در سطح جهانی (Benz)

برند بنز در تمام دنیا مشهور است و در زمینه ساخت انواع خودروهای سبک و سنگین فعالیت دارد. در حال حاضر محصولات این شرکت برای ایران تحت تحریم است. برخی از شرکت های ایرانی با مهندسی معکوس موتور دیزلی، توانسته اند برند دیزل ژنراتور ایرانی را به بازار عرضه کنند.

استمفورد تولید کننده تک ژنراتور (Stamford)

استمفورد  تولید کننده ی تک ژنراتور  و زیر مجموعه کامینز است. محصولات این دو شرکت با همکاری یکدیگر ،  به دسته بهترین دیزل ژنراتور راه پیدا کرده اند.

دیزل ژنراتور دویتس آلمان

این شرکت با تولید موتورهای دیزل با قدرت موتور 94 تا 400 کیلو توانسته نام بهترین مارک دیزل ژنراتور را به خود اختصاص دهد. محصولات این شرکت نسبت به سایر شرکت ها گران تر می باشد.

حرف آخر

به طور کلی انتخاب نوع و برند دیزل ژنراتور بستگی به نیاز و میزان استفاده ی شما دارد. هم چنین مواردی مانند بودجه و دسترسی به قطعات آن از جمله نکاتی است که باید در هنگام خرید به آن توجه کرد.

جهت دریافت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان فروش تماس بگیرید

دریافت مشاوره با واتساپ تماس با ما